Το 1ο KIARE RACE ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία

Το 1ο KIARE RACE ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία την Κυριακή 28 Αυγούστου στο Χιονοδρομικό Κέντρο Ανηλίου Μετσόβου ( @aniliopark ).

Περίπου 160 αθλητές πήραν εκκίνηση στους αγώνες που διοργάνωσε η MY ADVENTURE – Event Organizer Pro για πρώτη φορά στο χιονοδρομικό κέντρο Ανηλίου-Μετσόβου με σκοπό την γνωριμία του κόσμου με την όμορφη περιοχή του Ανηλίου και την ιστορία της.

Η διοργάνωση ξεκίνησε με τον αγώνα KIARE RACE – VERTICAL, το Σάββατο 27 Αυγούστου, μια όμορφη ανάβαση 1.5km (300m υψομετρική) με αφετηρία το πλατό του Χιονοδρομικού Κέντρου και τερματισμό την κορυφή «Όμορφη Ράχη» (Giuzel Tepe).

Πρώτος αναδείχθηκε ο Τριαντάφυλλος Μπούμπας με χρόνο 0:09:11, δεύτερος ο Ιωάννης Πανάγιος της ομάδας URSA TEAM με χρόνο 0:09:53 και τρίτος ο Ιωάννης Εδεσσαίος της ομάδας DRC ATHENS/ALTERNATIVE WELLNESSBT με χρόνο 0:10:08.
Στις γυναίκες τερμάτισε πρώτη η Ειρήνη Μαυρίκου της ομάδας Telmissos με χρόνο 0:14:14 και ακολούθησαν η Σοφία Καλογήρου και η Μάρα Καλογήρου της FIFTH ELEMENT RUNNING TEAM με χρόνους 0:16:05 και 0:16:59 αντίστοιχα.

Οι αγώνες συνεχίστηκαν και ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 28 Αυγούστου με τον Ορεινό Ημιμαραθώνιο Kiare Race 21km και με τον Entry Kiare Race 10km.

Πρωταγωνιστής του αγώνα 21km ήταν ο Αλέξανδρος Τζουμάκας της FIFTH ELEMENT RUNNING TEAM, που κατέκτησε την πρώτη θέση γενικής με χρόνο 1:57:51.
Δεύτερος στην γενική κατηγορία αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Τομαράς της ZNTILA RUNNING TEAM με 2:06:21 και τρίτος ο Γιώργος Νατσιόπουλος της KASIMIS TRAINING.
Στις γυναίκες η Marcella Van Hemert έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και κατέκτησε την πρώτη θέση με χρόνο 2:42:04 ενώ επίσης εξαιρετικές ήταν η Γεωργία Σιώζου και η Tijana Panic κατακτώντας την δεύτερη και τρίτη θέση με χρόνους 2:46:20 και 2:52:08 αντίστοιχα.

Τέλος, ο αγώνας Entry Kiare Race 10km είχε ιδιαίτερο αγωνιστικό ενδιαφέρον με τον Τριαντάφυλλο Μπούμπα, ο οποίος ήταν νικητής και στο KIARE RACE – VERTICAL, να κόβει πρώτος το νήμα του τερματισμού με χρόνο 0:51:22. Δεύτερος ακολούθησε ο Αθανάσιος Μπαρμπαγιάννης της FIFTH ELEMENT RUNNING TEAM με χρόνο 0:52:49 και τρίτος ο Ιωάννης Εδεσσαίος της DRC ATHENS με χρόνο 0:56:38.
Νικήτρια στις γυναίκες ήταν η Ελευθερία Λάβαρη με χρόνο 1:10:18, δεύτερη η Δήμητρα Φάφαλη με χρόνο 1:11:02 και τρίτη η Θάλεια Ζώη με χρόνο 1:11:53.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές καθώς και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους εργάστηκαν για την υλοποίηση αυτής της διοργάνωσης.

Το Kiare Race πήρε μια θέση στο Καλεντάρι των αγώνων και ευχόμαστε καλή αντάμωση σε όλους!